Herkese Merhaba,

Bugün sizlere ödemden bahsetmek istiyorum. Sürekli şişkinliğim var geçmiyor diye şikayet ediyorsanız bu durumun sebebi ödem olabilir. Öncelikle ödem nedir? Şöyle anlatıyım sıvı tutulması olarak da bilinen ödem, vücudumuzda bulunan hücreler arasındaki boşluklarda veya dolaşım sistemimizde biriken sıvılardan kaynaklanan şişliktir. En çok bacaklarımızda ayaklarımızda ve ayak bileklerimizde görünen bu şişlikler vücudumuzda uzun süredir bulunuyorsa altta yatan ciddi bir sağlık sorununa işaret edebilir. Bundan dolayı önce bir sağlık sorunumuz olup olmadığını belirlememiz gerekiyor daha sonra ödemlerimizden kurtulmak için adım atabiliriz 😊

odem-nedir

Peki ödemimizin olup olmadığını nasıl anlayabiliriz?

Sevgili okuyucular öncelikle etkilenen bölge şiş olup şiş bölgenin üzerindeki cilt parlak ve gergin görünür. Parmağınızla şişmiş bölgeye en az 5 saniye hafifçe bastırıp ardından parmağınızı çektiğinizde ciltte geçici bir çukur bırakacaktır. Bunun dışında Akciğerlerinizde ödem varsa öksürük semptomları veya nefes almakta zorlukla karşılaşabilirsiniz. Vücudumuzda yüzümüzde ellerimiz ve ayaklarımızda bu tarz şişkinlikler görürsek maalesef ödemimiz var demektir.

Peki birazda bu sebepler hakkında konuşmak istiyorum. Neden ödem oluşur bu oluşumun altında yatan sebepler nelerdir?

odem-nasil-olusur

Ödemin Sebepleri

Sizler için şöyle basit bir liste hazırladım;

 • Hormonal değişiklikler (Kadınların menstrasyon dönemlerinde)
 • Gebelik döneminde hormon dengesinin değişimine bağlı olarak,
 • Hareketsizlik nedeniyle kan dolaşımın azalması sonucu,
 • Aşırı tuzlu yiyecekler tüketmek
 • Gebelik
 • Bazı ilaçların kullanımı (Steroid vb.)
 • Böbrek hastalıkları
 • Kalp ve karaciğer hastalıkları
 • Tiroit hastalıkları
 • Fazla Kilo alımı

Unutmayın burası çok önemli; Ödem oluşumu özellikle altta yatan bir hastalığa bağlı değilse, ilaç kullanımından bağımsız olarak alabileceğiniz bazı önlemlerle ödemlerinizden kurtulabilirsiniz. Ödem oluşumu bir hastalıktan kaynaklanıyorsa mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

"<yoastmark

Peki hepinizin aklında bir soru var şu an biliyorum ‘’Ödem oluşumunu nasıl önleyebiliriz ve ödemlerimizden nasıl kurtulabiliriz?

Biraz da bunlar hakkında konuşalım. İşte ödemlerinizden kurtulmanız için sizlere birkaç tavsiyem ve en sonda da güzel bir ödem attırıcı içecek tarifi sizlerle 😊

1.      Daha az tuz tüketin

Tuz sodyum içerdiği için vücudumuzdaki suya bağlanır ve sıvı dengesinin korunmasına yardımcı olur fazla miktarda tuz tüketimi sonucunda vücudumuzda ödem oluşumu gerçekleşebilir.

2.      Magnezyum içeren besinler tüketin

Magnezyum alımını arttırmak ödem oluşumunun azalmasında etkilidir. Magnezyum kaynağı dışarıdan takviye alınabileceği gibi günlük besinlerimizden de alınabilir. Bu besinlere örnek olarak Fındık, Yeşil Yapraklı Sebzeler, Kepekli Tahıllar verilebilir.

Magnezyum içeren besinler
Magnezyum içeren besinler

3.      Su için!

Su içmenin ödem oluşumunu arttırdığı düşünülse de tam tersi düzenli su tüketimi ödem oluşumunu engellemek için en doğal yollardan biridir. Unutmayın ödem sorununuz varsa su tüketimini değil tuz tüketiminizi azaltın.

4.      İşlenmiş gıdalar yerine taze meyve sebze tüketin

Lifli besinler tüketmelisiniz vücuda yeterli lif alımı kan dolaşımını hızlandırır ve ödem tutulumunun azalmasına neden olur.

demir
Taze meyve sebze

5.      Çay kahve tüketiminizi sınırlandırın ve alkolden uzak durun

Çay ve kahve diüretik etkisiyle su kaybına neden olur günlük tüketiminize dikkat etmelisiniz. Alkol ise ödem oluşumunun en çok görülen nedenlerinden biridir. Ödem oluşumunun önüne geçmek için Alkol alımınızı azaltmalısınız.

6.      Hareket edin

Hareketsizlik ödem oluşumunun en önemli nedenlerinden biridir. Hareketsiz bir yaşamınız varsa mutlaka hareket edin ve kendinize kısa yürüyüşler veya farklı spor aktiviteleri yaratın.

Ödem Atımına Yardımcı Çay Tarifi;

Malzemeler

 • 2 adet poşet yeşil çay
 • 1,5 litre su
 • 1 adet çubuk tarçın
 • Limon (1 Dilim)
 • Maydanoz (1 Avuç)
 • Ananas (1 Dilim)

Ödem Atan Bitki Çayı

Yapılışı

1,5 Litre kaynamış ve 5-6 dakika dinlendirilmiş suyun içerisine tüm malzemeleri ilave edelim ve 10 dakika demlenmesini bekleyelim. Gün içinde ister sıcak ister soğuk şekilde tüketebilirsiniz.

Vitamin ve Mineraller hakkındaki yazı serimize göz atmak ister misiniz? Buraya atıklayabilirsiniz.

Yorum Ekle