Maalesef tutmaz aksine çay ve kahve diüretik etkilerinden  dolayı vücuttan su atmanızı sağlar. Yani aslında çay-kahve içtikçe, içtiğiniz çay-kahve kadar ekstra su içmelisiniz.

Bir gün öncesinden egzersiz yapmamanız, alkollü içecek tüketmemeniz ve kafeinli içecek tüketiminde aşırıya kaçmamanız gerekmektedir. Görüşmeden 3 saat önce yemek yemeyi ve sıvı tüketimini kesmeniz ölçüm sonucunun doğruluğu açısından çok önemlidir. Ayrıca kadınların randevularını menstruasyon günlerinden en az 3 gün sonra alması rica olunur.

Genel bir kan tahlili yaptırıp sonucu bir diyetisyenle paylaşmanızı öneririm. D Vitamini, Demir, B12, açlık kan şekeri ve tiroid fonksiyonlarınız kontrol ettirirseniz kilo vermenize engel bir durum olup olmadığını görmüş oluruz. Eğer tüm değerleriniz normalse, porsiyon miktarlarınızı kontrol etmeli ya da, öğün saatlerinizi düzenlemesiniz.

Kilo hesaplamaları kişinin yağ, kas ve su oranı ölçümlerine göre yapılmalıdır. Boya göre ortalama bir kilo söylemek çok doğru bir sonuç vermez. Fakat beden kitle endeksiniz bir fikir verebilir. Beden kitle endeksinizi hesaplarken; Kilonuzu boyunuzun karesine böldüğünüzde 18’in altıysa zayıf ,18-25 arasındaysa normal, 25-30 arasındaysa fazla kilolu, 30 üzerindeyse obezite grubuna girer. Buna göre ortalama bir hesap yapabilirsiniz.

Beden kitle endeksinizi buradan yapabilirsiniz.

Yanlış yapılan diyetlerle yüzün yağ tabakasının kaybı ve iskelet sistemindeki erimeler ile yüzde yaşlanma hızlanır. Önerim ise; sporla birlikte yavaş yavaş ideal kilonuza ulaşmanızdır.

Kişiye, bünyeye ve yaşa göre değişmekle birlikte Dünya Sağlık Örgütü’ne göre haftada 0,5- 1 kg kilo kaybı önerilmektedir. Toplamda ayda 4-6 kg idealdir.