Bu kış hastalıklara karşı gardınızı almak için sizlere birkaç önerimiz var. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için bu önerileri dikkate alarak birçok hastalıklara karşı kolaylıkla korunabilirsiniz.

En önemli savaşçı C vitamini

C vitamin suda erir ve  fazlası idrarla atılır. Günlük olarak C vitaminini almak vücut için oldukça önemlidir! Erkekler için 90 mg, kadınlar için 75 mg yeterli. İşte sana C vitamininden zengin bazı besinler;

  • 1 orta boy portakal (200- 250 gram): 110-120 mg
  • 10-12 adet çilek (150- 180 gram): 90-110 mg
  • Kırmızı/kapya biber (75 gram): 95 mg
  • 1 orta boy mandalina (125 gram): 35-40 mg
  • 1 orta boy kivi (100 gram): 70-90 mg
C vitamin
C vitamini

Tabiki her şey mevsiminde güzel; Çözüm renkli beslenin!

Mevsiminde sebze-meyve tüketimi sadece bağışıklık açısından değil her açıdan sağlık dostu. Her  renkte ayrı bir vitamin ve mineral bulunur. Bağışıklığı güçlendirmek ve tüm besin ögelerinden faydalanmak adına renk renk tabaklar!

Zencefilsiz bağışıklık söz konusu olmaz!

Zencefil bağışıklığının güçlenmesini sağlayarak enfeksiyonlara karşı vücudunu savunma özelliğine sahip olduğunu hepimiz biliyoruz. Eskiden beri annelerimiz her grip belirtisinde zencefilli balı ağzımıza tıkıştırması yanlış değil(bal konusuna yine dikkat etmek gerekir.). 2014 yılında yapılan bir çalışmaya göre taze zencefil tüketimi solunum yolu epitelindeki viral enfeksiyonu önlemede büyük etkisi olduğu görülmüş. Taze zencefil enfeksiyonu %70 önlerken kuru zencefil %20 kadar önlemiş.  Taze zencefil rizomu virüsün gelişmesini ve hücre içerisine girmesini engelleyerek etki ediyor. Bu yüzden, hastalanmamak için zencefile hayatınızda büyük önem vermeniz oldukça önemlidir.

zencefil
Zencefil

Koksa da sarımsak!

Yemeklere koysanız da asıl etken maddesi çiğ iken alınıyor. Bağışıklık için yoğurtlarınıza mutlaka ekleyin.

sarımsak
Sarımsak

Düzenli Egzersiz

Sağlığın en önemli etkenlerden birisi beslenme iken bir diğeri de egzersizdir. Hastalıklara yakalanmamak için güçlenmek önemli. Haftada minimum 150 dakikayı egzersize ayırıyoruz!

Yorum Ekle